حسابداری, مقالات

حسابرسی عملیاتی

onlinehesabdar-hesabresi-amaliati

حسابرسی عملیاتی

یکی از مهمترین عوامل حسابرسی ، حسابرسی عملیاتی میباشد که در امور مختلفی با استفاده از روش ها و راهکار های مخصوص انجام میپذیرد. میخواهیم به شما بگوییم که دلیل این نوع از حسابرسی چیست و در حقیقت چه نکاتی را شامل میشود : امروزه در دنیای کار و تجارت این حرفه بسیار مورد توجه و نیاز قرار گرفته و یکی از با اهمیت ترین اهداف آن مدیریت منابع اقتصادی میباشد و در یک کسب و کار جهت ساماندهی به وضعیت حسابداری ، مالی و اقتصادی کلیه فعالیت های مربوطه بایستی به این گونه انجام گیرد و از 3 نوع ویژگی کارایی ، اثر بخشی و بهینه سازی اقتصادی بهره مند گردد. حسابرسی عملیاتی با این سه نکته اصلی شناخته شده است که شامل موارد زیر میباشد :

نکات حسابرسی عملیاتی

کارایی : کلیه عملیات به طور موثر انجام شده و ضمن عدم ایجاد هزینه های زیاد بتوان به صورت کامل و جامع به آنها رسیدگی نمود و در آخر تصمیم گیری به دست آید که نسبت به منابع مصرف شده و همچنین عملیاتی که جهت حاصل آن انجام گرفته است ، رضایت بخش میباشد. به زبان ساده تر کارایی در حسابرسی عملیاتی به معنی این که یک کسب و کار میتواند به کمترین هزینه ممکن و از راه های استاندارد به نتیجه مطلوبی دست پیدا کند . چنانچه یک کسب و کار یا یک سازمان نتواند با کمترین داده ها و امکانات به فعالیت خود ادامه دهد ، فعالیتهای آن به نوعی گرفتار ناکارایی عملیاتی قرار خواهد گرفت و نیاز به کنترل و اصلاح به وسیله شخص حسابرس دارد.

 

اثر بخشی : کلیه اقدامات حسابرس تحت نظر حسابرسی عملیاتی میتواند با پیدا کردن ایرادات و مشکلات موجود در آن کسب و کار به طور شگفت آوری بر نتیجه کار تاثیر بالایی داشته باشد.

صرفه اقتصادی: کلیه نتایج ها که حسابرس به آن دست پیدا کرده و آنها را گزارش میدهد به طوری که ضمن حفظ کارایی و اثر بخشی با کمترین هزینه ها انجام گرفته و در حقیقت باید راه هایی را برای انجام هر کاری در نظر گرفته باشد که با صرفه جویی اقتصادی بتوان آن فعالیت را به عمل برساند . در این مرحله از حسابرسی عملیاتی مواردی مانند : منابع ، نیروی انسانی ، امکانات ، تجهیزات ، ملزومات و پول میتوانند موثر باشند و بایستی به طوری مورد استفاده قرار بگیرند که مخالف با اهداف اصلی حسابرسی عملیاتی و همچنین در مقابل با بهینه سازی اقتصادی نباشد.

 

آنلاین حسابدار حسابدار کمک ارائه دهنده خدمات اظهارنامه مالیاتی ، پلمپ دفاتر قانونی ، حسابداری ، قانون کار ، بیمه و… میباشد همچنین این مجموعه در ارائه خدمات مشاوره تلفنی حسابداری و دیگر خدمات مالیاتی فعالیت دارد جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره تماس های ثابت تهران 9092305726 و تلفن ثابت شهرستان 9099071209 تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *