بیمه, مقالات

حسابرسی بیمه تامین اجتماعی

حسابرسی بیمه تامین اجتماعی

کنترل دفاتر و اسناد مدیرانی که دارای کارگاه ( صنعتی ، بازرگانی ، مجموعه و… ) هستند و داخل سازمان تامین اجتماعی تشکیل پروانده دادند و کد کارگاهی دریافت نموده اند را حسابرسی تامین اجتماعی میگویند.

حسابرسی تامین اجتماعی شامل دو هدف میباشد:

1- اطمینان داشتن از رعایت حقوق بیمه ای کارکنان کارگاه ها به وسیله مدیران : این موضوع با کنترل به اسناد مربوط به حقوق اعم از لیست بیمه تامین اجتماعی و برخی اوقات لیست مالیات حقوق کارکنان بررسی میگردد و مدیر یا معاون او باید اسناد و مدارک درخواستی را در دسترس رسیدگی کنندگان قرار دهند. بررسی کننده هم با تطابق اطلاعات ارائه شده با قوانین و مقررات تامین اجتماعی درستی و غلط موارد را کنترل مینماید

2- اطمینام داشتن از ایفای قانون تامین اجتماعی جهت قراردادها و حق الزحمه ها : طبق قانون تامین اجتماعی حق الزحمه پرداختی به اشخاصی غیر از بیمه شدگان پرسنل مشمول بیمه تامین اجتماعی میباشد و کارگاه ها بایستی در زمان پرداخت این موضوع را در نظر داشته باشند. بررسی کنندگان جهت کنترل درستی یا غلط بودن از جمله : قراردادها ، پرداخت کارمزد ، فاکتور های کارمزدی و صورتحساب های دارای کارمزد را بررسی مینماید.

حسابرسی بیمه تامین اجتماعی به وسیله کدام سازمان صورت میگیرد؟

این حسابرسی وظیفه موسسه حسابرسی تامین اجتماعی بوده و درسال 1372 فعالیت خود را آغاز نموده و وابسته به سازمان تامین اجتماعی میباشد در سایت سازمان تامین اجتماعی موضوع زمینه فعالیت موسسه به شرح زیل میباشد:
تامین نیازهای مهم سازمان تامین اجتماعی از جمله : واحد های تابعه در زمینه حسابرسی داخلی ، بازرسی و تحویل خدمات مالی و مشاوره مدیریت ، همچنین اجرای و تعلیم اصول حسابداری و حسابرسی مورد نیاز آنها که شامل امور مالی و حسابداری امور مشاوره مالیاتی ، مدیریت و بیمه ای ، کنترل ویژگی ها ، طراحی نظامهای اطلاعاتی مدیریت ، اجرای مطالعات و تحقیقات در امور مالی ، اقتصادی و سرمایه گذاری ، اجرای امور تصفیه ، تحت نظر داشتن مجموعه ها ، اجرای حسابرسی در امور بیمه ای و …

مرجع قانونی حسابرسی بیمه

طبق ماده 47 قانون تامین اجتماعی موضوع رسیدگی بیمه ای مطرح گردیده و شامل متن کامل ماده قانون تامین اجتماعی را در ادامه خواهید دید

مدیران موظفند صورت مزد و حقوق و مزایای بیمه شدگان همچنین اسناد و مدارک لازم را در موقع مراجعه بارزس سازمان ، در اختیار او بگذارند. بازرسان سازمان میتوانند از کلیه دفاتر و مدارک مذکور رونوشت یا عکس تهیه نمیند و برای کسب و اطلاعات لازم به هر یک از کارفرمایان و کارمندان و کارگران کارگاه و مراجع مربوطه مراجعه نمایند. بازرسان سازمان موظفند کارگاه های مشمول قانون را مورد بررسی قرار دهند و دارای همان اختیارات و مسئولیتهای ذکر شده در ماده 52 و 53 قانون کار خواهند بود تصمیم گیری بازرسی حداکثر ظرف 1 یا 2 ماه از طرف سازمان به مدیر اعلام میگردد.

 

آنلاین حسابدار حسابدار کمک ارائه دهنده خدمات اظهارنامه مالیاتی ، پلمپ دفاتر قانونی ، حسابداری ، قانون کار ، بیمه و… میباشد همچنین این مجموعه در ارائه خدمات مشاوره تلفنی حسابداری و دیگر خدمات مالیاتی فعالیت دارد جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره تماس های ثابت تهران 9092305726 و تلفن ثابت شهرستان 9099071209 تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *