جرائم مالیاتی, حسابداری مالیاتی, مالیاتی, مقالات

اظهارنامه گمرکی

اظهارنامه گمرکی

اظهارنامه گمرکی

این نوع اظهارنامه در واقع اظهارنامه کالاهای وارداتی و صادراتی به گمرک میباشد. در ترخیص کالا، اول صاحب کالا، اقلام خود را اظهار مینماید، پس از آن گمرک به کنترل اظهارات رسیدگی میکند ، چنانچه مشکلی در اظهارات نبود و تعداد ، ماهیت و ارزش کالا مطابق با اظهارنامه باشد مجوز ترخیص کالا ، صادر و بارگیری انجام میپذیرد. طبق ماده 59 قبول اقلام در انبارها و مکان های گمرکی و ترخیص کالا ، زمانی میباشد که اظهارنامه گمرکی به گمرک ارائه نموده باشد.

تنظیم اظهارنامه گمرکی به وسیله صاحب کالا یا نماینده او انجام میپذیرد و صاحب کالا میتواند اظهارنامه را شخصا یا توسط نماینده قانونی خود تنظیم نماید و از طرفی هم این اداره به دلال گمرک اجازه میدهد تا کالا را از طریق اشخاص ثالث ترخیص نماید.

مالک یا نماینده کالا و یا دلال گمرک ، بایستی اظهارنامه گمرکی را در 2نسخه تنظیم نموده و با ذکر تاریخ و امضا به ضمیمه فاکتور ، گواهی مبدا ، اسناد بانکی ، پیش فاکتور ، فهرست عدلبندی و سایر مجوزها به گمرک ارائه نماید.

مراحل انجام اظهارنامه

برای تهیه اظهارنامه گمرکی بایستی در ابتدا ورود اطلاعات صورت گیرد و مجموعهی که کالا را وارد مینماید ، اطلاعات کالا و همچنین ارزش کالا را محاسبه و وارد نماید و پس از آن باید اظهارنامه گمرکی رسیده و کارشناس ارزیاب همه موارد را بررسی نموده و در صورت تایید ، اظهارنامه را امضا و به شخص مربوطه ارائه نماید.

و در انتها در صورت تایید فیش تحویل داده شده با مبلغ ارائه شده به وسیله سیستم ، صندوقدار پروانه گمرکی را تایید نموده و مجوز ترخیص و پرداخت مینماید. اگر در جایی کالای وارداتی یا صادراتی اظهار گردد و اظهارات با محتویات کالا همخوانی نداشته باشد ، گمرک با توجه به مقدار تفاوت اظهارنامه با کالا ، اقدام به جرائم مینماید. در مواردی که اظهارکننده کالا با پرداخت عوارض کمتر ، اقدام به استفاده از تعرفه های دیگر نماید ، با جریمه های سنگینی برخورد میکند.

 

آنلاین حسابدار حسابدار کمک ارائه دهنده خدمات اظهارنامه مالیاتی ، پلمپ دفاتر قانونی ، حسابداری ، قانون کار ، بیمه و… میباشد همچنین این مجموعه در ارائه خدمات مشاوره تلفنی حسابداری و دیگر خدمات مالیاتی فعالیت دارد جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره تماس های ثابت تهران 9092305726 و تلفن ثابت شهرستان 9099071209 تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *