قانون کار, مقالات

اضافه کاری کارگران

اضافه‌کاری کارگران/ezafekari kargaran

اضافه کاری کارگران

ضافه کار مدت زمانی است که شخصی فراتر از ساعت کاری کار می کند. این اصطلاح برای پرداختی که برای این زمان دریافت شده نیز استفاده می شود. ساعات عادی را می توان از چند طریق تعیین کرد:

طبق عرف (آنچه جامعه از نظر سالم یا منطقی در نظر گرفته شده است) ،توسط یک تجارت یا حرفه معین ، توسط قانون ، با توافق کارفرمایان و کارگران یا نمایندگان آنها.

اکثر کشورهای ملی قوانین کار اضافه کاری دارند که به منظور منصرف کردن یا جلوگیری از کارفرمایان برای مجبور کردن کارمندانشان به کار طولانی مدت طراحی شده است. این قوانین ممکن است ملاحظات دیگری غیر از نگرانی های بشردوستانه از جمله حفظ سلامتی کارگران برای ادامه کار آنها یا افزایش سطح کلی اشتغال در اقتصاد را در نظر بگیرد. یکی از روشهای معمول تنظیم مقررات اضافه کار ، الزام کارفرمایان به پرداخت کارگران با نرخ ساعتی بیشتر برای کار اضافه کار است. شركتها ممكن است ترجیح دهند كه حقوق اضافی اضافه كار را به كارگران بپردازند حتی اگر طبق قانون مجبور به این كار نباشند ، خصوصاً اگر آنها معتقد باشند كه با انحنای عرضه خم كننده نیروی كار روبرو هستند.

روش محاسبه اضافه‌کاری کارگران

بعد از مشخص نمودن ساعت های اضافه‌کاری برای محاسبه فوق العاده به صورت زیر انجام گردد:

مزد روزانه کارکنان را به عدد 7/33 تقسیم کرده تا مزد هر ساعت کار عادی او به دست آید.

بر اساس ماده 59 قانون کار، مزد هر ساعت اضافه‌کاری 40% بیشتر از مزد هر ساعت کار عادی می‌باشد.

در نتیجه مزد هر ساعت کار عادی را در عدد 1/4 ضرب نموده نا مزد هر ساعت اضافه کاری نمایش داده شود.

مزد هر ساعت اضافه کاری حساب شده را در ساعت های اضافه کاری بدست آمده طبق بند 2 ضرب نموده تا فوق العاده اضافه کاری متعلق به کارگر درآن ماه به دست آید.

 

حسابدار کمک ارائه دهنده خدمات اظهارنامه مالیاتی، پلمپ دفاتر قانونی، حسابداری، قانون کار، بیمه و… می‌باشد.

همچنین این مجموعه در ارائه خدمات مشاوره تلفنی حسابداری و دیگر خدمات مالیاتی فعالیت دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره تماس های ثابت تهران 9092305726 و تلفن ثابت شهرستان 9099071209 تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *